Competition Logo

Thanks To All Who Participated in the 2013 Midwinter Homebrew Competition

There were 794 entries and 363 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

BOS - Beer

Congratulations to Beer Best of Show Winner David Merz, whose entry, Wild Brew, garnered the top beer prize in the 2013 Midwinter Homebrew Competition!
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Wild Brew 17B: Flanders Red Ale Palmetto State Brewers
2nd Matt Koval Jabberwock 22C: Wood-Aged Beer
HM David Merz Dexter Ale 16E: Belgian Specialty Ale Palmetto State Brewers

BOS - Mead / Cider

Congratulations to Mead / Cider Best of Show Winners Mino Choi & Molly Noyes, whose entry, P(Bc X 2), garnered the top mead prize in the 2013 Midwinter Homebrew Competition!
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi & Molly Noyes P(Bc X 2) 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade

Milwaukee Brewing Company Brown Ale Ramp Up

One Brown Ale Entry (BJCP categories 10C, 11B, & 11C) was chosen to be ramped up and brewed by the Milwaukee Brewing Company for serving at the Milwaukee Ale House.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Craig Kuehl South UK Brown 11B: Southern English Brown Ale Beer Barons of Milwaukee

 

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Kearney Radegast 2B: Bohemian Pilsener
2nd Tom Zahasky American Pie 1B: Standard American Lager MASH
3rd Kyle Sisco German Pils 2A: German Pilsner (Pils) Primary Fermenters

Table 2: Amber Lagers & Hybrids (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar Black Eagle Alt 7C: Dusseldorf Altbier MUGZ
2nd Robert Rys Billiwhack 7B: California Common Beer KC Nanobrews
3rd Bob Alvord Alt Kelly 7A: Northern German Altbier UKG

Table 3: Dark Lager & Bocks (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Flynn Eagle’s Nest 5C: Doppelbock Belle City Homebrewers
2nd Chris Retzlaff Munich Dunkel 4B: Munich Dunkel The Brewing Network
3rd Kyle Sisco Dark American Lager 4A: Dark American Lager Primary Fermenters

Table 4: Cream & Blonde Ales (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kyle Motley
Co-Brewer: Definitely not Molly Connor
Molly’s Bail Ale 6B: Blonde Ale Shenandoah Valley Homebrewer's Guild
2nd Michael Crane Drunken Cow Cream Ale 6A: Cream Ale Kansas City Bier Meisters
3rd Nathan Hintz Spotted Bevis 6A: Cream Ale

Table 5: Kolsch & American Wheat/Rye (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Hay Rock Island Rye 6D: American Wheat or Rye Beer The Brewing Network
2nd James Davis Seven Daughters American Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer
3rd Brian Coleman Kolsch 6C: Kolsch

Table 6: English Pale Ales (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Berthiaume
Co-Brewer: Cletus Poirier
Bitter Ol Lady 8B: Special/Best/Premium Bitter Forest City Brewers
2nd Tom Sisson Common ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Beer Barons
3rd David Worth Davey’s Extra Special 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Madison Homebrewers & Tasters Guild

Table 7: Scottish & Irish Ales (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Klausner Irish I Had Another Keg Of Scottish Ale 9B: Scottish Heavy 70/- Urban Knaves of Grain
2nd Michael Shannon Sheamus The Griffin 9E: Strong Scotch Ale Midnight Carboys
3rd Kurt Bimler Irish Red 9D: Irish Red Ale Urban Knaves of Grain

Table 8: American Pale Ale (34 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Daniel Smith Perpetual Pale Ale 10A: American Pale Ale Bellecity Homebrewers
2nd David Strong Ernies Pale Ale 10A: American Pale Ale Brewligans
3rd Ray Sachs HuLu JuJu 10A: American Pale Ale

Table 9: American Amber Ale (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Thomas
Co-Brewer: Chris Shaddock & Jake Forker
All American Amber 10B: American Amber Ale
2nd Rob Yeo Chi Amber 10B: American Amber Ale Brewligans
3rd Matt Mayes Evil Matt 10B: American Amber Ale HOPS! Homebrewers' Pride of the Southside

Table 10: American Brown Ale (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Gilbert Full Of Welcome 10C: American Brown Ale
2nd Bob Alvord Kelly’s Brown Ale 10C: American Brown Ale UKG
3rd Randy Clay American Brown 10C: American Brown Ale Milltown Mashers

Table 11: English Mild & Southern Browns (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Kearney Barwench 11A: Mild
2nd VICTOR WILLIAMS South Of London Brown 11B: Southern English Brown Ale Beer Barons of Milwaukee
3rd Craig Kuehl South UK Brown 11B: Southern English Brown Ale Beer Barons of Milwaukee

Table 12: English Northern Browns (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Kearney NE Brown 11C: Northern English Brown Ale
2nd Jacob Schenk Fuggling Brown Toad 11C: Northern English Brown Ale
3rd Rick Schultz Brigantes 11C: Northern English Brown Ale Beer Barons

Table 13: Porters (33 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Walter Kwyjibo 12A: Brown Porter
2nd Lee Friske Texas Crude Porter 12B: Robust Porter Basin Brewers
3rd Ilan Klages-Mundt Chiswick Porter 12A: Brown Porter NBFB

Table 14: Small Stouts (37 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Gustafson The Intercontinental 13D: Foreign Extra Stout Soma Ale Werks / Chicago Beer Society
2nd Mitch Truesdale
Co-Brewer: Brian Pedersen
Three Queens Sweet Stout 13B: Sweet Stout
3rd Mike OKeefe Zero Dark Thirty 13D: Foreign Extra Stout

Table 15: Big Stouts (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Davis Lawyers, Guns And Money 13F: Imperial Stout Iowa Minnesota Society of Brewers
2nd Brandon Voltin
Co-Brewer: Brandon Ratcliff
Kremlin 13F: Imperial Stout
3rd Andy Waisanen Black Tie Imperial Stout 13F: Imperial Stout Central Wisconsin Vintners & Brewers

Table 16: English & Imperial IPAs (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas Damoth Farm Dog English IPA 14A: English IPA San Francisco Home Brewers Guild
2nd Robert Newhouse Superbeast Imperial IPA 14C: Imperial IPA
3rd Stephen Tomory Empress Tawny Rae Imperial IPA 14C: Imperial IPA Midnight Carboys

Table 17: American IPAs (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Samuel Dixon IPA 14B: American IPA
2nd Jeff Muse Yet Another IPA 14B: American IPA St. Louis Brews
3rd Ken Megal Stone Free IPA 14B: American IPA Beer Barons of Milwaukee

Table 18: German Wheat & Rye (31 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi & Molly Noyes Wheat Beer Ryan’s Legacy 15A: Weizen/Weissbier Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Dave Mason Uberweiss 15C: Weizenbock kenosha bidal society
3rd John Rocco Meine Geliebte 15C: Weizenbock

Table 19: Belgian and French Ale (35 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Dexter Ale 16E: Belgian Specialty Ale Palmetto State Brewers
2nd Jacob Schenk Toad Chateau Pale Ale 16B: Belgian Pale Ale
3rd Matt Schonewald White 16A: Witbier

Table 20: Sour Ale (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Wild Brew 17B: Flanders Red Ale Palmetto State Brewers
2nd Dan Schlosser Flanders Red 2.75 17B: Flanders Red Ale Beer Barons of Milwaukee
3rd David Skreczko Cranberry Lambic 17F: Fruit Lambic Brewing Network/ Beer Barons

Table 21: Pale Belgian Strong Ale (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Burke
Co-Brewer: Burke
Tripel 11 18C: Belgian Tripel
2nd Andrew Frazee
Co-Brewer: Glenn Frazee
Chateau Le Stooph 18D: Belgian Golden Strong Ale Geneva Alers
3rd Jay Freise Blago 18A: Belgian Blond Ale Babble Homebrewers

Table 22: Belgian Dubbel & Dark Strong Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Lechner Four Eyed Belgian 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Matt Youngblut Belgian Dubbel 18B: Belgian Dubbel Beer Barons of Milwaukee
3rd Ken Pegram Stumbling Monk 18E: Belgian Dark Strong Ale

Table 23: Strong Ales (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Pegram Broken Arrow Barleywine 19C: American Barleywine
2nd Adam Blackwell My Barleywine 19C: American Barleywine
3rd Michael Marino Ol’e ’62 19A: Old Ale The Brewing Network

Table 24: Fruit Beer (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Lechner Belgian Bliss 20A: Fruit Beer
2nd Michael Crane Thanksgiving Saison 20A: Fruit Beer Kansas City Bier Meisters
3rd David Merz Sour Puss 20A: Fruit Beer Palmetto State Brewers
HM Sean Kampshoff Sean’s Scottish Apple 20A: Fruit Beer MHBA

Table 25: Spice/Herb/Vegetable Beer (44 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steven Walloch Ginger Weissbier 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Michael Marino
Co-Brewer: Wendy Marino
Carole’s Christmas Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer The Brewing Network
3rd Mark Klever
Co-Brewer: Matt Campbell
Vanilla Shtout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 26: Smoke-Flavored/Wood-Aged Beer (37 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Koval Jabberwock 22C: Wood-Aged Beer
2nd David Stanton Smokey Beer 1.2 22A: Classic Rauchbier Beer Barons Of Milwaukee
3rd Kris Barrus Firebush Oaked IPA 22C: Wood-Aged Beer Blockhead

Table 27: Specialty Beer (46 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Pegram Dark Crevice Black Imperial IPA 23A: Specialty Beer
2nd John Rocco Rum Soaked Goodness 23A: Specialty Beer
3rd Scot Schaar CRye Me A River 23A: Specialty Beer MUGZ

Table 28: Traditional Meads, Cysers and Pyments (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bruce Buerger New England Cyser 25A: Cyser Beer Barons Of Milwaukee
2nd Andy Hemken Cyser 25A: Cyser Beer Barons of Milwaukee
3rd Chris Smith Gewurztraminer Pyment 25B: Pyment Northern Brewer Fermentation Brigade

Table 29: Other Meads (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi & Molly Noyes P(Bc X 2) 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Robert Kay Brown Ale Braggot 26B: Braggot UKG
3rd Tom Sisson Sparkling Ginger Mead 26A: Metheglin Beer Barons

Table 30: Cider & Perry (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Day Field Cider 27A: Common Cider Urban Knaves of Grain
2nd Paula Cartwright Poisoned Apple 27A: Common Cider Barley's Angels MKE & Beer Barons of Milwaukee
3rd Mino Choi & Molly Noyes New Millenium Caramel Apple Pie Hard Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Northern Brewer Fermentation Brigade