Competition Logo

Thanks To All Who Participated in the 2012 Midwinter Home Brew Competition

There were 656 entries and 324 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

BOS - Beer

Congratulations to Beer Best of Show Winner Jeff Scanlan, whose entry, Bitterman, garnered the top beer prize in the 2012 Midwinter Homebrew Competition!
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Scanlan Bitterman 19C: American Barleywine Sun Prairie Wort Hogs
2nd Phil Sullivan Sullys Kolsch 6C: Kolsch Underground Brewers - Detroit
HM Rich Heller
Co-Brewer: Chad Sheridan
Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic Beer Barons Of Milwaukee

BOS - Mead & Cider

Congratulations to Mead & Cider Best of Show Winner Mino Choi, whose entry, Superberry 2.0, garnered the top mead prize in the 2012 Midwinter Homebrew Competition!
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi Superberry 2.0 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade

Milwaukee Brewing Company English Session Ale Ramp Up

One English Mild Entry (BJCP category 11A) was chosen to be ramped up and brewed by the Milwaukee Brewing Company for serving at the Milwaukee Ale House.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Skreczko Mild Vs1 11A: Mild Brewing Network

 

Winning Entries

Table 1: Pale Lagers (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Stahl Helles Satan 5A: Maibock/Helles Bock Mash
2nd Phil Sullivan Sullys Sloan Regal 1B: Standard American Lager Underground Brewers - Detroit
3rd Kevin Smith Czech Yo’ Self 2B: Bohemian Pilsener Upstate Brewtopians

Table 2: Amber Lagers & Hybrids (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
Green Hummingbird Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen
2nd Matthew Powell S.m. Sticke Alt 7A: Northern German Altbier
3rd Trevor Capehart Snowless Common 7B: California Common Beer Beer Barons Of Milwaukee

Table 3: Dark Lagers (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Piazza Cabron 5C: Doppelbock Saaz
2nd Jared Mathys Schwarzbier 4C: Schwarzbier Society Of Oshkosh Brewers
3rd Dave Iselin Simply Bock 5B: Traditional Bock Beer Barons

Table 4: Light Hybrid (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Phil Sullivan Sullys Kolsch 6C: Kolsch Underground Brewers - Detroit
2nd Monica Miller 50-50 Rye Ale 6D: American Wheat or Rye Beer
3rd Dan Mianulli Farmhouse Ale 6A: Cream Ale

Table 5: English Pale Ales (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar Regimental 8B: Special/Best/Premium Bitter Mugz
2nd Dan Schlosser Best Bitter I 8B: Special/Best/Premium Bitter Beer Barons Of Milwaukee
3rd Michael Bykowski English Style Esb 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) None

Table 6: Scottish And Irish Ales (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st J.r. Gradel Send Me Another Sixty Scotty Shilling 9A: Scottish Light 60/-
2nd Scot Oglesby
Co-Brewer: DeAnn Oglesby
Wild Irish Rose Red 9D: Irish Red Ale Belle City Home Brewers
3rd Mike Piazza Mellow Mood 9E: Strong Scotch Ale Saaz

Table 7: American Pale Ales (33 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Daniel Smith Perpetual Pale Ale 10A: American Pale Ale Belle City
2nd Zach Coleman Agent Orange 10A: American Pale Ale The Brewing Network
3rd Mike O'keefe District Seven Pale Ale 10A: American Pale Ale

Table 8: American Amber And Brown Ales (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Frischmann Festivus 10B: American Amber Ale Madison Homebrewers & Tasters Guild
2nd Sean Kampshoff Crosstown Brown 10C: American Brown Ale Mhba
3rd Eric Raz Barnyard Slut 10C: American Brown Ale Club Wort

Table 9: English Milds (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Skreczko Mild Vs1 11A: Mild Brewing Network
2nd Kevin Scharfenberger Moose Knuckle 11A: Mild Beer Barons
3rd Steve Walter
Co-Brewer: Nick Wallner
Kwyjibo 11A: Mild

Table 10: English Brown Ales (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Iselin S.s. Winter Supply Nut Brown 11C: Northern English Brown Ale Beer Barons
2nd Mike Piazza Burningham 11C: Northern English Brown Ale Saaz
3rd Pieter Droegkamp
Co-Brewer: none
Sixes And Sevens 11C: Northern English Brown Ale

Table 11: Porters (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Helt Porter 12A: Brown Porter
2nd Rob Kaczmarek Gincer Porter 12B: Robust Porter
3rd Mike O'keefe Threat Level Midnight 12B: Robust Porter

Table 12: Session Stouts (34 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Schiller Global Warming Stout 13C: Oatmeal Stout Byob
2nd Kurt Achter Leaky Tit Stout 13B: Sweet Stout
3rd Joe Keckeisen Otg Milk Stout 13B: Sweet Stout Milwaukee Beer Barons

Table 13: Strong Stouts (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Stahl Ris 13F: Imperial Stout Mash
2nd Andrew Waisanen Black Tie Imperial Stout 13F: Imperial Stout Central Wisconsin Vintners & Brewers
3rd Gary Gordhamer American Black Ale 13E: American Stout Gary Gordhamer

Table 14: IPAs (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Monica Miller 2011 Ipa 14B: American IPA
2nd Ben Thomas
Co-Brewer: Cheekbone
New Year Ipa 14B: American IPA Cheekbone
3rd Nathan Hintz More Cowbell Ipa 14B: American IPA

Table 15: Imperial Ipas (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike O'keefe
Co-Brewer: Dave Burkart, Cooper O'Keefe
Suicide By Hop 14C: Imperial IPA
2nd Eric Tennant Noggin Juice 14C: Imperial IPA
3rd Troy Anderson
Co-Brewer: Kevin Vavroch, Mark Skrodzki, and Bryan Iwicki
Briken Imperial Ipa 14C: Imperial IPA Geneva Ālers

Table 16: German Wheat And Rye (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Olson Daves Devestator 15C: Weizenbock Root River Brewing
2nd Paula Cartwright Frances Connor 15A: Weizen/Weissbier Beer Barons Of Milwaukee
3rd Jonathan Kissinger German Vaction 15A: Weizen/Weissbier Worts Of Wisdom

Table 17: Belgian And French Ale (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Tyderek Skinny Frog Brewery - Grenouille Fermeir 16B: Belgian Pale Ale
2nd Paula Cartwright My Wit’s End 16A: Witbier Beer Barons Of Milwaukee
3rd Rich Toohill Lil’ Sassy 16C: Saison Mugz

Table 18: Belgian Specialty (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Enders Saison Sorachi Ace 16E: Belgian Specialty Ale Beer Barons Of Milwaukee
2nd Monica Miller San Diego Saison 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Tom Gustafson Maison De Ferme 16E: Belgian Specialty Ale Soma Ale Werks

Table 19: Sour Beers (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rich Heller
Co-Brewer: Chad Sheridan
Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic Beer Barons Of Milwaukee
2nd Dan Schlosser Flanders Red 2.5 17B: Flanders Red Ale Beer Barons Of Milwaukee
3rd David Skreczko Cranberry Lambic 17F: Fruit Lambic Brewing Network

Table 20: Pale Belgian Strong Ales (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Kampshoff Sean’s Tripel 18C: Belgian Tripel Mhba
2nd Scot Schaar Belgische Zeit Drei 18C: Belgian Tripel Mugz
3rd Jeff Scanlan West Of Eden Belgian Blond Ale 18A: Belgian Blond Ale Sun Prairie Wort Hogs

Table 21: Dark Belgian Strong Ales (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Werner Quarry Lake Belgian Dubbel 18B: Belgian Dubbel
2nd Matt Schiller Narcissus 18E: Belgian Dark Strong Ale Byob
3rd Brian Langenbach
Co-Brewer: Tracey
Brian’s Bda 18E: Belgian Dark Strong Ale Trubmeister

Table 22: Strong Ales (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Scanlan Bitterman 19C: American Barleywine Sun Prairie Wort Hogs
2nd Ken Pegram Ain’t Dead Yet 19B: English Barleywine
3rd Brian Langenbach
Co-Brewer: Tracey
Brian’s Fireplace Old Ale 19A: Old Ale Trubmeister

Table 23: Fruit And Xmas/winter Beer (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Wayne Long Hermie’s Misfit Christmas Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer
2nd Andrew Waisanen Hattie’s Ale 20A: Fruit Beer Central Wisconsin Vintners & Brewers
3rd Dave Olson Winter Spice Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Root River Brewing
HM Craig Cole Santa Beer 2011 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Table 24: Spice/herb/vegetable Beer (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Mellor
Co-Brewer: Sue Mellor
Pumpkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Tom Gustafson Cucumis Sativus Saison 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Soma Ale Werks
3rd Bruce Buerger Smoky Jalapeno Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Beer Barons Of Milwaukee
HM John Beystehner Jumping Java 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer The Midnight Carboys

Table 25: Smoked And Wood Aged Beer (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Alvord Kelly’s Rauchbier 22A: Classic Rauchbier Ukg
2nd Jamison Sterken Honey Jd Barrel Porter 22C: Wood-Aged Beer
3rd Dave Olson Blackout Bourbon Barrel Porter 22C: Wood-Aged Beer Root River Brewing

Table 26: Specialty Beer (41 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Harvanek Rye Pa 23A: Specialty Beer
2nd Larry Bloom
Co-Brewer: Tim Hoerman
Styles Iripa 23A: Specialty Beer The Ibus
3rd Eric Raz Furious George 23A: Specialty Beer Club Wort

Table 27: Traditional And Other Meads (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Carolyn Mcnabb Hallowmead 26A: Metheglin
2nd Sean Kampshoff Sean’s Braggot 26B: Braggot Mhba
3rd Brian Joas Four-tified Berry 26C: Open Category Mead Beer Barons Of Milwaukee

Table 28: Melomel (fruit Mead) (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mino Choi Superberry 2.0 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Mike Chaltry Pyment 25B: Pyment Brew & Grow Waukesha
3rd Andy Hemken Pear Mead 25C: Other Fruit Melomel Beer Barons Of Milwaukee

Table 29: Cider And Perry (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Terry Mayne Apricot 28B: Fruit Cider
2nd Brian Luczak Caramel Apple Pie Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Nbfb
3rd James Werner County Line Hard Cider 27A: Common Cider